piątek, 27 listopada 2015

Tyrell cz.2 - Koksy i Ona

  Zapraszam na druga część analizy rodu Tyrellów. Tematem dzisiejszego artykułu są postacie i ich umiejętności. Postaram się jak najlepiej opisać optymalne wykorzystanie każdej z nich. Wymienić pułapki jakie nas mogą czekać w walce o Żelazny Tron.






Tyrell cz.1 - Nie gadamy, pompujemy!!

Starki mordują,
Lannisterowie knują,
Targaryenowie palą,
Baratheonowie kneelują,
Greyjoyowie stealthują,
Martelowie kontratakują,
Nocna Straż broni. 
No to co pozostaje debiutantom w stawce? Otóż…
Tyrellowie – wygrywają.


czwartek, 26 listopada 2015

[WIDEO] GJ-owa masakra i rozprawka na temat balansu kart

Na dobry początek weekendu wrzucam krótki film jak kogoś zmasakrować GJ-ami. Jeśli ktoś miał wątpliwości odnośnie skuteczności ich eventów to dzisiejszy filmik powinien mu je rozwiać. Krótko i śmiesznie :)







środa, 25 listopada 2015

[WIDEO] Gra defensywna na przykładzie Nocnej Straży

Zapraszam na zapis meczu gdzie udało mi się uchwycić sedno defensywnej gry Nocną Strażą.





[RECENZJA] Przywdziać czerń [Take the black]

  Core Set wylądował na pólkach ponad miesiąc temu. Co poniektórzy grali już w drugą edycje Gry o Tron nawet od końca sierpnia. Dostępne karty zostały wywałkowane na lewo i prawo, zrozumiałe jest,  że głód nowych kart jest ogromny. Pomimo, że dodatek zaliczył obsuwę to dzięki platformie OCTGN jak i internetowym przeciekom nie tyle znamy wszystkie karty z dodatku co mogliśmy je  już przetestować.  Oglądnąć wszystkie karty można pod tym linkiem. Karty, kartami ale czy warto już teraz inwestować  w ten dodatek? Czytaj dalej aby poznać moje zdanie na ten temat.




czwartek, 19 listopada 2015

Targaryen cz. 2 - Daenerys i jej świta

  Zgodnie z obietnicą zajmiemy się dzisiaj analizą jak najwydajniejszego sposobu wykorzystania Daenerys w walce. Bez wątpienia Targaryanie mogą stworzyć najbardziej wydajny deck oparty o jedna postać, tzw Voltron deck. Dzięki wbudowanym we frakcję mechanizmom wymykają się metodom wykluczającym centralną postać z gry. Mianowicie klękaniu postaci i blankowaniu (które na chwile obecną może być tożsame z Makowym Mlekiem). Na koniec postaramy sobie odpowiedzieć na pytanie "jak nie Danusia to kto?"

Zapraszam na część drugą analizy rodu Targaryanów.


czwartek, 12 listopada 2015

Targaryen cz. 1: Burn

Burn, baby! BURN!!!


  Zapraszam na pierwsza część analizy kart i strategii smoczego rodu. Jak pokazały ostatnie statystyki z mistrzostw świata jest to obecnie jedna z najmocniejszych frakcji. Granie nią wymaga dość dobrego opanowania zasad, a w szczególności timingu rozpatrywania akcji, zarówno podczas samego wyzwania jak i w całej fazie wyzwań. Początkujący mogą się poczuć trochę zagubieni ale już po kilku partiach (najlepiej z kimś bardziej doświadczonym) powiń poczuć się swobodnie w paleniu swoich przeciwników.

Gotowi? Palenie czas zacząć!

poniedziałek, 9 listopada 2015

Nocna Straż cz. 3: Kontratak

  Najwyższa pora przeanalizować jak najlepiej odpłacić przeciwnikowi pięknym za nadobne. Ileż można się przecież bronić? Nic tak nie poprawia nastroju jak zmasowana kontrofensywa. Nocna Straż poza niewątpliwymi argumentami w grze obronnej posiada jedne z ciekawszych kart ofensywnych.
 Zaczynamy ostatnią część przeglądu tego co nam z Nocnej Straży pudełko dało w Zestawie Podstawowym drugiej edycji karcianej Gry o Tron.




sobota, 7 listopada 2015

Nocna Straż cz. 2: Zaopatrzenie

  Największą bolączką Nocnej Straży jest szeroko pojęta ekonomia. Brak lokacji obniżającej mobilizację postaci odciska piętno na całym podejściu do rozgrywki. W części drugiej analizy Nocnej Straży zajmiemy się właśnie tym kulejącym aspektem jak i mechanizmami dociągu dodatkowych kart, czyli potocznie mówiąc "drawem".







Nocna Straż cz. 1: Defensywa

Mądry wojownik sprawia, by wróg przyszedł do niego, natomiast sam nie udaje się do innych.
                                                                                      Sun Zi


Artykułem o niestrudzonych obrońcach królestwa ludzi przed złem nadciągającym z północy rozpoczynam cykl artykułów prezentujących silne i słabe strony najlepszych kart poszczególnych frakcji. Skupię się na początek na Zestawie Początkowym (Core Secie), gdyż to on przez dłuższy okres czasu powinien wyznaczać kierunki dla każdej z frakcji. Cardpool nie rośnie na tyle szybko aby w niedalekiej przyszłości miały zajść jakieś radykalne zmiany. Jeśli w trakcie ukazywania się artykułów znane będą nowe karty dla opisywanych frakcji, będę poświęcał im miejsce. Nie jestem fanem trybu melee (wieloosobowego) toteż nie będę się koncentrował na tym elemencie.

środa, 4 listopada 2015

Living Card Game - rotacja na przykładzie karcianej Gry o Tron

  Living Card Game - Żywa gra karciana. Pod ta nazwą kryje się odpowiedź wydawcy FFG na wszech panujący model dystrybucji karcianek kolekcjonerskich: Collectible Card Game (CCG). W niniejszym artykule opowiemy sobie o jej (LCG) podstawach a także o zapowiedzianej w roku 2014 "rotacji", która staje się ciałem w między innymi drugiej edycji karcianej Gry o Tron.




wtorek, 3 listopada 2015

[RECENZJA] Gra o Tron - Gra karciana 2 edycja LCG

Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku – Lao-tzu.






W 2002 roku wydawnictwo FFG zaczęło swoją wielką podróż zwaną Gra o Tron - gra karciana. początek był typowy dla gry karcianej, tzn CCG (Collectible Card Game) - model dystrybucji znany chociażby z Magic the Gathering (boostery i te sprawy). W 2008 roku, wraz z wydaniem reedycji: czyli pierwszej edycji, podjęto decyzję o rozpoczęciu nowego modelu dystrybucji - LCG (Living Card Game). Warto by było zatrzymać się w tym miejscu aby objaśnić zasady LCG. Zrobię to jednak w innym artykule.

Końcem 2014 roku FFG podjęło odważną decyzje o całkowitym restarcie franczyzy, odważną gdyż bez zachowania wstecznej kompatybilności (nie można grać kartami z pierwszej edycji).

poniedziałek, 2 listopada 2015

[RECENZJA] Uczta dla wron

  W 2013 roku wydawnictwo FFG wydało rozszerzenie do 2 edycji planszowej Gry o Tron. Rok później rodzima Galakta przygotowała polską wersję. Obie wersje ukazały się w formacie "druk na żądanie". Jest to taki sprytny model biznesowy, który zapewnia wydawcy brak ryzyka nadwyżki produktu względem podaży. Przez jakiś okres zbiera się zamówienia (kilka miesięcy) a następnie rozsyła do sklepów, które zamówiły produkt. Ciężar oszacowania rynku spoczywa na sklepach i zdarza się, że można kupić zalegające pudełeczka z dodatkiem. Na dodatek składa się 58 kart. Nie uświadczymy żadnych żetonów ani nowych elementów.

  Zapraszam na recenzję pierwszego dodadtku do 2ED planszowej Gry o Tron.

niedziela, 1 listopada 2015

[RECENZJA] Gra o Tron - gra planszowa




W Grze o tron zwycięża się albo umiera. Nie ma ziemi niczyjej.
Cersei Lanister


                Prawdopodobnie  żaden cytat nie pojawił  się  w recenzji jakiejkolwiek gry częściej niż ten w recenzji gier spod szyldu Gra o Tron. Dlaczego więc zaczynać od tak sztampowego i wyświechtanego wstępu? Otóż dlatego, że idealnie oddaje, nie tylko charakter, lecz także stosunek jaki gracze wyrobili sobie do rzeczonej pozycji.


  Celem tej recenzji jest, nie tyle wystawienie oceny grze, co pomoc czytelnikowi w odpowiedzi na pytanie czy planszowa Gra o Tron (GoT – cóż za radość, że polski akronim pokrywa się z angielskim) trafi w jego gusta. Jest to o tyle istotne, że jeśli odpowiedź jest pozytywna, to jest spora szansa, drogi czytelniku,  że czeka Ciebie najbardziej niesamowite doświadczenie jakie gry planszowe potrafią  zaoferować. Pierwszym czynnikiem nakierowującym na uzyskanie odpowiedzi jest znajomość oryginału czyli Pieśni Lodu i Ognia autorstwa G.R.R. Marina spopularyzowana pod nazwą pierwszego tomu sagi czyli właśnie Gry o Tron. Tematyka i oddane realia sagi potrafią  być, dla niektórych, wystarczającym magnesem do sprawdzenia pozycji. Przepiękne wykonanie i ilustracje T. Jędruszka, którego osobiście uważam za najlepszego ilustratora sagi, tylko potęgują  doznania płynące z gry.