sobota, 19 grudnia 2015

OCTGN - czyli jak grać w Grę o Tron online


  Zajmiemy się dzisiaj aplikacją pozwalającą grać w gry karciane przez internet. Nic nie zastąpi kart w ręce, ale możliwość znalezienia przeciwnika o każdej porze dnia i nocy jest już niezaprzeczalną zaletą.
Jeśli macie problemy z instalacją i konfiguracją OCTGNa, to jest post właśnie dla was.

UPDATE:
Post przeterminowany nie jest, ale zmieniły się czasy i OCTGN nie jest już miejscem nr 1 jeśli chodzio granie w Grę o Tron w internecie.. Nowa platforma do grania w w GoT: throneteki.net praktycznie wyparła zasłużony OCTGN. Ten jednak nadal się trzyma i o dziwo dostał pół automatyczne ściąganie obrazków. 

Aby pobrać instalkę należy skierować się pod ten link. Obowiązkowe jest zarejestrowanie się. Możemy to zrobić wprost ze strony albo od razu w programie.


Po wykonaniu tych czynności powinniśmy już mieć działającego OCTGNa. To czego nam jeszcze brakuje to zainstalować Grę o Tron, a w dalszej kolejności zgrać obrazki kart, gdyż nie wszystkie (szczególnie te z najnowszych dodatków) mają ilustracje. Jest to podyktowane prawem własności, producent nie pozwala "legalnie" używać ilustracji kart w czasie zbliżonym do premiery fizycznych kart.

Po otwarciu OCTGN wybieramy zakładkę Games Manager, następnie klikamy Add Game Feed.


Teraz należy podać źródło z którego chcemy zainstalować grę. Można podać np. taki feed: http://www.myget.org/F/octgngamedirectory/
Nie wiem ile ten adres jest aktualny. Ja z niego korzystałem do instalacji GoT końcem sierpnia '15 i działał.

Po dodaniu feeda, możemy zmienić dropboxem na nowo dodany feed, wybrać Game of Thrones: Second edition i dać INSTAL. Gra o Tron powinna już być zainstalowana i gotowa do pierwszej gry.

Zanim zaczniemy grać musimy zbudować swój własny deck. Służy do tego wbudowany w OCTGNa edytor decków. Jest on na tyle intuicyjny, że nie będę się w niego zagłębiał.

Nowością jest możliwość importowania decku z thronesdb.com. Jeśli ktoś nie lubi podstawowego deckbuildera lub chciałby (tfu..) znetdeckować deck może zaimportować plik o8d wprost ze strony. Plik nalezy zapisać w lokacji w której mamy OCTGNa, zazwyczaj będzie to coś podobnego do C:\Users\{Nazwa_waszego_komputera}\Documents\OCTGN\Decks i powinniśmy już go widzieć przy wyborze decka.
Import decka z thronesdb.comAby rozpocząć grę nowo stworzonym deckiem należy wybrać zakładkę Play or Spectate i albo wystartować swoją grę (Start) albo dołączyć do kogoś kto już czeka (podwójne kliknięcie). Warto też przestawić drugi suwak od prawej aby ukryć nie zainstalowane gry, co by przez pomyłkę nie dołączyć do kogoś grającego chociażby w pierwszą edycję (bo są niekompatybilne).
Pojawi się nowe okno, które powinno być skonfigurowane podobnie do tego widocznego obok. Pozostaje kliknąć Start. Otworzy się nowe okno, w którym możemy czekać na przeciwnika, bądź też zacząć grę samemu. Jest to najlepszy sposób aby w spokoju potrenować klawiszologię.


Dodawanie paczek obrazków


OCTGN co jakiś czas doinstalowuje dane do GoT. Często to jakieś ulepszenia, łatki, nowe funkcjonalności ale raz na miesiąc zdarzy się, ze dorzucone zostają karty z nowego dodatku. Jak wspominałem, nie mają one obrazków i gra nimi to mordęga. Na całe szczęście OCTGN pozwala doinstalować obrazki. Aby to zrobić najpierw trzeba pobrać paczkę. Nie podam źródła paczek bo różni ludzie skanują karty i wrzucają je w odpowiednim formacie do internetu. Taką paczkę trzeba pobrać przed próbą dodania zdjęć. Najlepszym miejscem na znalezienie jej w polskim internecie jest ten link. Ustawiłem go na stronę z paczkami do CP1 - Taking the Balck: link.

Pobrawszy paczkę obrazków (plik .o8c) przechodzimy do znanego nam już Games Manager i klikamy Add Image Packs. Wszystko już powinno być pięknie widoczne i gotowe do gry.

I to by było na tyle. W następnym poście zajmę się interfacem grania w GoT na OCTGN i etykietą, czyli tym jak nie wyjść na buraka grając kilka pierwszych gier.

OCTGNowe nowości

  Ku mojemu zdziwieniu, zdawało się, umierający OCTGN dostał nową funkcjonalność, tzn automatyczne zaciąganie obrazków. Nie trzeba już szukać po forach linków do plików, bo wszystko można sobie teraz wyklikać. Zważywszy, ze dla wielu był to główny zarzut do tej platformy, byćmoze czeka nas renesans OCTGNa. Jakby tego było mało można też korzystać ze wsparcia nowego, popularnego internetowego decbuildera.
  Aby wczytać nowe obrazki należy otworzyć Deck Editor. Następnie kliknąć Game of Thrones Image Fetcher, pod zakładką Plugins. Powinno wyskoczyć nam nowe okno. Nalezy w nim kliknąć Generate, które wcale nie wygląda jak guzik, ale nim jest. Po kilku chwilach będziemy mieli zaktualizowane wszystkie obrazki i będziemy mogli cieszyć się grą.


Jeśli będziecie mieli jakieś problemy piszcie, będę się starał pomóc.


7 komentarzy:

 1. Udało mi się to ściągnąć ale nie mogę otworzyć plików z zdjęciami ściągnąłem je z tego linku https://drive.google.com/folderview?id=0BzUduMHRwqG0fk55b3hiX2d6aEN3Tk9VTGpOQWQxMlNfOGc2cUxnbUltWExRMjlsamlTWHc&usp=sharing

  OdpowiedzUsuń
 2. Spróbuj może ściągnąć z linku z ostatniego posta z forum. Ja go używałem i mi działał. Z tego co pamiętam, importując ten plik zgłosiło mi błąd ale zdjęcia się wgrały. Najlepiej zajrzyj do deck buildera aby to sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Udało mi się po prostu musiałem to otworzyć za pomocą winRAR bo inne programy tego nie czytały dodatkowo jakby ktoś chciał mieć polskie karty http://wikisend.com/download/820082/agot2ed_pl_cs_uncensored.o8c

  OdpowiedzUsuń
 4. Podany link do paczki agot2ed_pl_cs_uncensored.o8c jest niestety już nieaktywny, czy ktoś może zna inną lokalizację lub mógłby ponownie zuploadować go?

  OdpowiedzUsuń
 5. Spróbuj pod tym linkiem: https://drive.google.com/file/d/0B97BWauAq66KY0JMNmQ1TTVXaWM/view?usp=sharing

  OdpowiedzUsuń
 6. Tą wersję znalazłem, bardziej zależało by mi jednak na wersji polskiej...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli coś jest to tylko tutaj:
  http://agot.sztab.com.pl/viewtopic.php?f=43&t=1660

  OdpowiedzUsuń