sobota, 6 lutego 2016

Stark - Nadchodzi zima

  Przyszła pora na analizę rodu Starków prosto z pudełka Core Seta. Czy naprawdę nie można wyrwać się ze schematu "murder decka", czy wszyscy fani potomków pierwszych ludzi są skazani na grę opierającą się na wybijaniu zastępów postaci przeciwników?

Uważam, że nie. Postaram się to udowodnić w niniejszym artykule,
Zapraszam do lektury.




  Mimo wszystko, nie wypada nie wspomnieć o możliwości zbudowania "murder decka". Decka, który za cel obiera sobie wymordowanie wszystkich postaci, tak aby spokojnie doczłapać do zwycięstwa bez oporu przeciwnika. Ice, Vanguard of the North, Grey Wind, Winter is Comming sprawiają, że Starkowie ustępują tylko Targaryanom pod względem wydajności pozbawiania życia postaci przeciwnika. Daleki jestem od stawiania tezy, ze murder decki są słabe. Nie trafiają jednak one w moje gusta i jedno-wymiarowość takich decków usuwa je z kręgów moich zainteresowań. Czy w takim razie domorośli-murdeckerzy nie znajda nic interesującego w tym artykule? Wręcz przeciwnie! Przedstawię parę kombinacji, które będą spędzać sen z powiek waszym przeciwnikom.


Spokój i harmonia


Zacznę przekornie, bo od dwóch najwydajniejszych w obronie kart w całym Core Secie:
Ah, Kasia. Lady matka czuwa nad całym swoim rodem. Ośmielę się postawić stwierdzenie, że to jedna z najlepszych kart w całym CSie. Niby niepozorna, siła nie za duża ale jej stała umiejętność zwala z nóg. W GoT kluczem do zwycięstwa są eventy i umiejętności, nasza Catelyn zabrania wszystkich triggerowanych czyli wyboldowanych (akcja, reakcja, przerwanie, itp.). Można się śmiać w twarz Dracarysowi, Ghaston Grey i praktycznie każdemu eventowi, ze szczególnym uwzględnieniem Tears of Lys (które to szczególnie boli męską cześć Starków). Daje to ogromny komfort przy planowaniu swoich ruchów. Polecam trzymać właśnie dla niej Seal of The Hand. Można nawet rozważyć Syrio's Training.
  Nie należy zapominać, że Keywordy są odporne na Kasię więc jak tylko pojawi się jakaś opcja ominięcia Stealth, bierzmy ją do decku w ciemno.
No rozważmy teraz kilka najfajniejszych przykładów zastosowania Kasi:

  • Like Warm Rain odpalony po wyzwaniu, które przegrała Kasia jest nie-cancel-owalny! Co więcej, tylko duplikat może ocalić postać przed śmiercią. Żadne: Aemony, Bodyguardy, Risen from The Sea, czy co tam Inni przyniosą, nie mogą być zagrane jeśli Catelyn uczestniczy w wyzwaniu.
  • Jeśli w jakiś sposób włączymy Catelyn w wyzwanie MIL, to czy to: Put to The Sword czy Ice, nie mogą zostać skasowane i ponownie tylko duplikaty ochronią postać przed zgonem.
  • Wbijam sobie chyba gwóźdź do trumny o tym pisząc, ale nie mogę o tym nie wspomnieć. Można rozpocząć wyzwanie Catelyn i dopiero wtedy skorzystać z akcji Grey Winda aby uzyskać nie kasowalny efekt. Najbardziej dotkliwe to jest dla Nocnej Straży bo można w taki sposób pozbawić życia Aemona ( i dowolną postać o STR2 nawet jak Aemon jest na stole).
Catelyn jest zaiste niesamowitą postacią. Niestety cardpool Core Setu nie pozwala jeszcze w pełni wspierać możliwości jakie daje (głównie brak obejścia Stealtha), jednak warto mieć ją w pamięci przy każdym dodatku jaki się ukazuje, bo będzie tylko mocniejsza.

  Uwielbiam Brana. Jedyną kartą, która może zmarnować jego umiejętność jest Lannisterskie (bo czyjeżby inne...) Treachery. Poza tym, może kasować dowolny event w grze bez obawy o kontr-cancel. Kasowanie eventów to potęga w 2 edycji GoT, tym bardziej cieszy jego synergia ze swoim wilkorem - Summer. Nie dość, że Bran dostaje Insight gdy Summer jest na stole to, przede wszystkim, wystawienie wilkora pozwala wrzucić do ręki postać, czy to z dead czy discard pile. Nie musi to być oczywiście Bran, mogą to być Sansa lub Arya. Tak czy inaczej młody lord jest świetną postacią, której przez bardzo długi czas nie zabraknie w żadnym decku Starków.

  Najstarsza z córek Catelyn jest niepozorną kopalnią żetonów władzy. Z oczywistych względów warto ją wystawić już w setupie - będzie miała najwięcej okazji odpalić swoją umiejętność. Co więcej wystawiona w setupie nie musi być klęknięta. W każdym innym przypadku musi klęknąć zaraz po wejściu, nawet jeśli działa plot Fortified Position. Nieraz sama Sansa zagwarantuje wam zwycięstwo.
Niestety nie ma róży bez kolców. Sansę zjeść może wszystko i to bez większego wysiłku: Plaza of Punishment, czy Grey Wind przeciwnika. Taki już jej urok. Warto podnieść jej trochę siłę attachmentem jeśli tylko gramy przeciwko frakcji posiadającej target-kill "tanich" postaci.

  Z przyzwoitości powinienem wspomnieć o Eddardzie. Niestety nie wyróżnia się on niczym specjalnym. Owszem, powtarzalny Renown jest super mocny, ale łapie Milk of The Poppy i Tears of Lys nałogowo. Co więcej, Stealth redukuje go często do roli Last Man Standing w Dominacji. Chciałoby się od postaci za 7 złota trochę więcej. Nie jest zły, ale jego skuteczność jest mocno zależna od tego co robi przeciwnik. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że jest jedyna 7-ką z CSa, która jest nielojalna.
Zadziwiający jest brak najmłodszego z chłopaków Eddarda: Rickona. Na szczęście, wiemy, że pojawi się w Deluxe Expansion Starków. Po prostu, za dużo mają Starkowie postaci aby dało się ich upchnąć w CSie.

Najlepszą obroną jest atak


  Ice - Lód. Bez wątpienia najlepsza karta ofensywna w grze. Działa zarówno w obronie jak i w ataku. Potrafi skutecznie wyperswadować przeciwnikowi atakowanie nas militarnie. O ile Catelyn nie uczestniczy w wyzwaniu MIL można postać saveować lub próbować kasować (Treachery) jego działanie. Bran chętnie pomoże w takiej sytuacji.
  Niech was ręka Boska broni przed duplikowaniem. Zduplikowany Ice i tak spada z postaci po użyciu. Nakazuje mu to słowo sacrafice-poświęć. Także, ekwipować, nadużywać, nie duplikować!


  Następne dwie karty należy rozpatrzyć jednocześnie. Robb Stark i jego wilkor: Grey Wind.
Synergia tych dwóch kart jest bezbłędna. Wilkor w obecności swojego pana może zjadać postacie o STR 2 ( a nie tylko 1), a jego pan może, niemalże na zawołanie, odpalać swoją umiejętność. Czasem szkoda "zjadać" postacie przeciwnika wilkorem. Można przecież wjechać pełnym pocztem Starków wszystkie 3 wyzwania, "hapnąć" jakiegoś Winterfell Stewarta i podnieść wszystkie swoje postacie do obrony. Ma to szczególne znaczenie jeśli mamy postacie z Renown. Grey Wind ma jeszcze keyword Intimidate. Z doświadczenia powiem, ze jest to najczęściej zapominany keyword w grze. Jedyne o czym warto pamiętać to to, ze nie działa w obronie, więc czasem lepiej po prostu Wichrem zaatakować niż trzymać go na "wieczne jutro". Przypomnę tylko o combie z Catelyn, bo jeśli chcemy już zjeść postać przeciwnika to najlepiej podczas wyzwania w którym Kasia bierze udział.

  Najmłodsza Starkówna jest oczywista. Stealth, bi-icona, automatyczny duplikat. Czego chcieć więcej. Przedstawiam ją głównie dlatego aby przypomnieć aby nie grać jej w setupie. Nie ma sensu tracić jej kluczowej umiejętności. Arya cierpi na przypadłość typową dla Starków czyli podatność na Tears of Lys. Niska wartość siły sprawia, że podobnie jak w przypadku Sansy, trzeba o nią zadbać aby się utrzymała na stole.
Nie zapominajmy, że z Aryą są związane dwa unikalne przedmioty: wilkor Nymeria oraz broń Needle (Igła). Tylko czekać, aż się pojawią. W pierwszej edycji miały specjalną synergię z Aryą i coś czuję, że tak będzie teraz (patrząc po synergii dostępnych wilkorów z ich właścicielami jest to bardziej niż prawdopodobne). Mam przeczucie, że Arya jeszcze błyśnie.

Na koniec zostawiłem sobie lojalny event Starków. Najczęściej widuję go zagranego w wyzwaniach Militarnych. Osobiście, głównie stosuję go podczas wyzwań władzy (podczas plotu Clash of Kings-ciekawostka: Catelyn potrafi zblokować ten plot u przeciwnika). Daje to pogląd, jak praktycznym jest narzędziem. Idealnie dostosowuje się, nie tylko do naszego stylu gry, lecz także do sytuacji w jakiej się aktualnie znajdujemy.




Podsumowanie


  Patrząc na karty Starków z CSa widać jaki drzemie w nich potencjał. Niestety, tak samo łatwo uzmysłowić sobie, że jeszcze wiele brakuje aby ród z północy w pełni rozwinął skrzydła i stawał w szranki jak równy z równym z pozostałymi frakcjami. Tym bardziej cieszy fakt, że pierwszy Deluxe Expansion poświęcony został właśnie tej frakcji.
  Polecam poeksperymentować ze Starkami jako deckiem kontolno-kombinacyjnym. Napakować Little Birdów i zaskoczyć przeciwników, którzy na 100% spodziewają się Sneak Attack i Winter is Comming w pierwszej rundzie w wyzwaniu militarnym.


3 komentarze:

  1. Wszystko pięknie, odkryłem Twoją stronę niedawno i czytam, ale... pal sześć angielskie nazwy, ja mam edycję polską, Ty pewnie angielską, domyślam się tłumaczeń.
    Brakuje mi jednak takiego artykułu u Ciebie, który by opisywał zawiłości kart. Takie FAQ, którego nie mogę nigdzie dorwać. Np. czy makowe mleko zagrywa się na swoje karty, czy można na przeciwnika, czy żetony kładzie się na postać z Renomą i przepadają, gdy postać ginie, czy też do puli, itp. itd. Jest luka na rynku i napisanie takiego FAQ byłoby świetną sprawą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie pytania jakie zadałeś są wyjaśnione w Kompletnej Księdze zasad. Nie jest to jednak łatwa lektura i zmuszanie kogoś kto zaczyna przygodę z GoT do jej opanowania nie jest dobrym pomysłem. Jest polskie forum GoT ale tam czesto można dostać konwencjonalną zrypę za zadawanie "oczywistych" (dla wyjadaczy) pytań.

    Jak wrócę do domu załozę nowy post, gdzie w komentarzach będe odpisywał na wszelkie pytania. Nie ważne czy się pojawiło wcześniej i jak podstawowych pojeć/mechanik będzie dotyczyć. Zasada będzie jasna: pytanie - odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, dzięki! Twoje poradniki są dla zaawansowanych graczy, a takim postem pomożesz również początkującym w tę grę. Pozwolę sobie na dygresję - sam stworzyłem grę karcianą (https://waroftanks.fora.pl/), więc zdaję sobie sprawę, jak trudne może być napisanie takich reguł, żeby po pierwszym przeczytaniu były jasne dla każdego (http://www.waroftanks.fora.pl/zasady-gry,3/podrecznik-gracza-v0-4-6-20141231,1.html). A na forum byłem, ale tamtejsze FAQ do liczące kilkadziesiąt stron topic, który został zamknięty, a szukałem raczej jakiegoś zbioru najczęstszych pytań i odpowiedzi zebranych w jednym, sumarycznym poście.

      Usuń